Sprawozdanie z Projektu edukacyjnego „ Moja miejscowość”
Zatem z zapałem przystąpiliśmy do dzieła. Wspólnie z klasą opracowaliśmy harmonogram działań oraz cele projektu, któremu nadaliśmy tytuł „ Moja miejscowość”. A że jesteśmy uczniami z Dąbrówki i Laskowa postanowiliśmy podzielić się według miejsca zamieszkania. Prace przebiegały dwutorowo, bowiem część działań wykonywaliśmy po zajęciach szkolnych wspólnie z rodzicami, niektóre podczas zajęć z wychowawcą. I tak z rodzicami wybraliśmy się w teren, aby fotografować ciekawe miejsca i przedstawić nasze miejscowości w obiektywie, w domu wykonywaliśmy prace plastyczne. Z Panią zaś wybraliśmy się poszukiwać różnych źródeł informacji na temat gminy Dąbrówka do Biblioteki Gminnej oraz do Urzędu Gminy w Dąbrówce. W bibliotece poznaliśmy księgozbiór regionalny oraz internetowy portal Polona. Mieliśmy możliwość obejrzenia starych map a także rękopisów patrona naszej szkoły Cypriana Kamila Norwida. W Urzędzie spotkaliśmy się z gospodarzem naszej gminy – wójtem Radosławem Korzeniewskim. Pan wójt opowiedział nam o planach rozwojowych naszej gminy, dowiedzieliśmy się, że w Dąbrówce powstanie Skatepark oraz Kuźnia Norwidowska. Trzymaliśmy w ręku skoroszyt z budżetem gminy, liczby wielocyfrowe przyprawiły nas o zawrót głowy! Mieliśmy mnóstwo pytań, czy będzie może sklep komputerowy, a nawet wysunęliśmy śmiałe plany z pytaniem o … metro! Wyobraźnia nasza nie zna granic.
Obejrzeliśmy też albumy i foldery o naszej gminie, znaleźliśmy tam wiele zdjęć miejsc już nam znanych, bo przecież zdążyliśmy sfotografować to i owo podczas wypraw z rodzicami. Ale największą frajdą była możliwość zasiadania na fotelu pana wójta. Kto wie, może wśród nas jest przyszły samorządowiec?
No i w ten sposób zgromadziliśmy materiał, przyszedł czas na opracowanie pomysłu na prezentację i opracowaliśmy! Dzieci z Dąbrówki wraz z rodzicami zrobiły wielki plakat, a rodzice z dziećmi z Laskowa stworzyli prezentację multimedialną.
Praca nad projektem przyniosła wiele frajdy, zacieśniła więzy między nami uczniami , na pewno też między rodzicami, bo pracowali z zapałem i radością ( niemalże jak małe dzieci!).
Niewątpliwie też pogłębiliśmy swoją wiedzę, poczuliśmy radość płynącą ze wspólnej, twórczej pracy. Pracy, która obudziła prawdziwe uczucia patriotyczne również na poziomie lokalnym. Od tej chwili ze zrozumieniem śpiewaliśmy słowa znanej piosenki dla dzieci „ Jesteśmy Polką i Polakiem”, bo przecież patriotyzm trzeba kształtować od tego co nam najbliższe, od naszej „ Małej Ojczyzny” i to nam się udało, na 100%!
Uczniowie klasy IIa oraz wychowawca – Marzena Przybysz
Fotoreportaż z wystawy..
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i prezentacji multimedialnej